Kas yra podkastas blogo įrašo užsklanda - žmogus telefone renkasi podkastą

Kas gi tas podkastas arba tinklalaidė?

Visų pirma, jeigu jau atėjote iki podhouse.lt, tai kaip ir spėčiau, kad žinote kas yra podkastas. Tačiau greitų prielaidų nedarysiu ir trumpai papasakosiu.

Podkastas iš tiesų yra netaisyklingas anglų kalbos žodžio “podcast” vertinys. Pagal VLKK (Valstybinė Lietuvių kalbos komisija), pateikiamas teisingas vertinys yra tinklalaidė. Na, bet šis žodis nėra labai skambus, todėl natūraliai nelabai ir prigijo. Šnekamojoje kalboje žmonės ir toliau dažniau sako “ar klausei naujo podkasto?”, o žodis tinklalaidė naudojamas tik oficialiuose šaltiniuose bei naujienų portaluose.

Podkastas arba tinklalaidė – skaitmeninės bei internete talpinamos garso arba vaizdo laidos, pokalbiai, interviu, klausomi vartotojo pasirenkamu metu.

Podkastu galima būtų pavadinti ir visas radijo laidas, televizijos interviu, Youtube aiškinamuosius filmukus. Tačiau gana įprasta manyti, kad podkastas – išskirtinai tik audio turinys, talpinamas į podkastų duombazes ir klausomas vartotojų pasirenkamu metu.

Podkastai skiriasi nuo radijo ar TV laidų, nes yra “on-demand” tipo, vartotojui suteikiantys pasirinkimo laisvę dėl klausymo laiko, epizodų ar vietos.

Kodėl tai vadinama podkastu?

Angliškas žodis podcast yra ganėtinai naujai kilęs žodis, apjungiantis du dalykus:

  • “pod” kilęs iš Apple produkto iPod, nes būtent su šiuo įrenginiu ir išpopuliarėjo šis audio formatas.
  • “cast” kilęs iš žodžio broadcast, reiškiančio transliuoti.

2004m šį žodį pirmą kartą paminėjo Guardian žurnalistas, tyrinėdamas šį atsirandantį audio turinio vienetą. Jo straipsnyje skambėjo ir dabar keistai atrodantys “audioblogging” bei “GuerillaMedia” žodžių pasiūlymai. Visa laime, prigijo podcast.

Kokio tipo būna podkastai?

Podkastas podkastui nelygus. Kaip ir interneto puslapių, ar radijo bei TV laidų būną įvairių tipų, taip ir podkastai išsiplėtę per kategorijas ir labai sunku tiksliai apibūdinti kokią informaciją rasite klausant podkasto, bet dažniausiai pasitaikantys podkasto tipai yra šie:

Kas kuria podkastus?

Podkastai taip išpopuliarėjo pirmiausia dėl to, kad podkastą gali turėti kiekvienas. Priešingai nuo laidos radijo stotyje ar TV eteryje, podkasto scenarijaus tu neturi tvirtintis su režisieriumi ar gauti finansavimą. Tai yra kaip interneto puslapis, tik audio formatu. Įsigyji reikalingą įrangą, nusiperki podkasto talpinimą ir žiūrėk – tavęs gali klausytis visam pasaulyje.

Kaip internete galima rasti ir asmeninių blog’ų, kuriuos skaito tik autoriaus artimieji, ir didelių naujienų portalų, kuriančių turinį šimtų žurnalistų pagalba, tas pats galioja ir podkastams. Šio formato atsiradimo pradžioje, tai buvo išskirtinai interneto entuziastų bei mėgėjų saviraiškos forma, tačiau klausytojų skaičiui augant, į rinką atėjo ir dideli žaidėjai. Dabar podkastus kuria visi – nuo BBC, Guardian ir Disney korporacijų iki įvairių sporto ar pramogų žvaigdžių.

Kaip klausytis podkastų?

Podkastai klausomi, pasitelkiant išmaniuosius įrenginius ir programėles juose. Podkastų klausymuisi yra daugybė skirtingų programėlių su skirtingu funkcionalumu, todėl sau tinkamą programėlę išsirinkti gali būti gana sunku. Podhouse.lt tikrai paruoš podkastų klausymosi programėlių gidą. Na, o kol gido nėra, siūlau griebti pirmą pasitaikiusią programėlę ir bandyti – standartines ir reikalingiausias funkcijas atlieka jos visos.

Podkastų (tinklalaidžių) klausymo programėlės (apps):

Jeigu sąrašo ilgis išgąsdino ir nežinoti kurią pasirinkti – siūlome rinktis vieną iš populiariausių pagal įrenginio tipą. Apple Podcast, Google Podcast, Spotify arba neutralią – Podbean.

Kaip rasti įdomius podkastus?

Kiekviena programėle savyje turi top’us ir išrikiuoja populiariausius podkastus bendrai, pagal kategoriją ar pagal regioną. Pasinaudokite jų reitingais ir tiesiog pamėginkite paklausyti pagal antraštę sudominusios tinklalaidės. Jeigu neišsirenkate, galite pasinaudoti Stitcher Top100.

O jeigu domina lietuviški podkastai, jų pilną sąrašą galite rasti mūsų puslapyje LIETUVIŠKI PODKASTAI, kuriame galite naršyti pagal kategoriją, paskaityti aprašymą bei susirasti jums patikusį podkastą norimoje klausymo platformoje.